DM

Fizyka kwantowa

Drugim, po relacjach międzyludzkich, modnym tematem jest zagadnienie fizyki kwantowej.

Zgodnie z definicją podstawowego pojęcia używanego w tej dziedzinie nauki, rzecz się tyczy niewielkiej zmiany. A dokładniej ową rzecz biorąc, najmniejszej z możliwych porcji, o jaką dana wielkość może się zmienić.

Dla większości ludzi teorie te brzmią kosmicznie, w rozumieniu tych teorii jako po prostu skomplikowanych.

Ale, próbują złapać o co chodzi, bo ktoś, gdzieś, kiedyś powiedział, że od tego człowiek się może wzbogacić. A bogactwo przecież do szczęścia prowadzi. A jak w życiu nie o szczęście chodzi, to o co w życiu chodzi.

Hm.

O ile kwestie wzbogacania się są mi obce, tak kwestię szczęścia mam opracowaną całkiem nieźle.

I jak mam być szczera, w kontekście posiadania – więcej ma szczęście wspólnego z mechaniką kwantową niż wyprawą kosmiczną.

Bo do szczęścia niewiele człowiekowi potrzeba. Ba, jak człowiek nie umie się cieszyć z rzeczy niewielkiej, to jest duże prawdopodobieństwo że nie ucieszy go rzecz tak duża, jak na przykład wyprawa kosmiczna.

I o ile prawdopodobieństwo to już czysta matematyka, tak nie da się ukryć że fizyka bez matematyki nie ruszy, a matematyka bez fizyki to czysta teoria. Filozofia. Kierunek studiów po którym ciężko znaleźć pracę.

Ja na szczęście, skończyłam kierunek studiów dietetykę. I jestem z tego względu zarówno szczęśliwa, jak i mechanika kwantowa.

Ponieważ kwintesencją dietetyki, czyli zdrowego i właściwego odżywiania jest kwant, zmiana, dużej porcji w niewielką.

Jak na przykład tego brokuła. Rozpatrywanego przez pryzmat mechaniki kwantowej razem z łodygą.

Różyczki są poddawane bardzo dokładnemu kwantowaniu.

Por. To warzywo też obejmują zasady mechaniki kwantowej.

W dziedzinie nauki jaką jest mechanika kwantowa, nie wszystko jeszcze wiemy. Wynika to stąd, że nie wszystkie zjawiska da się zmierzyć, gdyż nie wymyślono jeszcze odpowiednich ani metod, ani aparatury pomiarowej.

Wiemy jednak, że owe zjawiska istnieją, ponieważ da się je zaobserwować.

Tak jak efekt kwantowania wszystkich warzyw z listy, podduszania ich w garczku na oliwie z dodatkiem przypraw i wody, w przypadku takiej konieczności.

W ujęciu makroskopowym natomiast, czyli poza warunkami laboratoryjnymi chociażby, tam gdzie kończy się mechanika kwantowa, tam zaczyna klasyczna. I o ile poniższy pomysł na zaserwowanie zkwantowanych warzyw jest dość klasyczny …

… tak wielka nauka zakłada czasem dozę szaleństwa, choć przy użyciu wypróbowanych metod.

Można zrobić bardzo orientalną kanapkę.

Osoba która wymyśliła jedzenie powinna dostać nagrodę Nobla. Bo ta, która odkryła nie jedzenie Nobla już ma.

D.M.